Adansonia digitata


(literárne údaje)     Kultivácia: Michal Parvanov, 2004


     Rastlina je pôvodná v suchej oblasti tropickej Afriky, ako okrasná drevina sa vysádza v západnej Afrike, Indii a v tropickej Amerike.

     Je to pozoruhodný strom, ktorého pomerne nízky kmeň (asi 10 m) dosahuje v priemere viac ako 10 m. Rozložitá koruna je tvorená konármi dlhými až 20 m. Kvety vyrastajú na stopkách dlhých 10 cm, ktoré sa neskôr predlžujú. Kvety sú veľké, biele s purpurovými tyčinkami a majú až 15 cm v priemere. Listy sú dlaňovito zložené z piatich celookrajových lístkov. V období sucha opadávajú. Na bezlistej korune vyrastajú zlatožlté, podlhovasté, až 20 cm dlhé plody, ktoré visia na stopkách dlhých až 1 m. Plod je tobolka s veľkými hnedými semenami. Uložené sú v jedlej dužine (pulpa) kyslej chuti. Vek najväčších baobabov sa odhaduje na 5000 rokov. Duté kmene starých stromov si domorodci často upravujú na trvalé príbytky alebo dočasné úkryty.

     Drevo je mäkké, ľahké, pórovité, pokryté hrubou, strieborne šedou kôrou. Domorodci z neho zhotovujú ľahké člny. Lyko je veľmi pevné, vyrábajú sa z neho povrazy, tkaniny a papier. Z mladých listov sa pripravuje šalát, alebo sa jedia ako zelenina do polievok. Jedlé sú aj semená, obsahujúce 12 - 15 % oleja. Rôzne časti stromu využívajú domorodci na medicinálne účely, napríklad výluhom z kôry liečia zimnicu.

Kultivácia
     Kultivácia baobabu nie je nijako zložitá. Pestuje sa podobne ako niektoré sukulenty. Semená vysievame jednotlivo do väčšej nádoby, o min. 10 cm. Pred výsevom ich prelejeme vriacou vodou, čím sa odstráni blokovanie klíčenia. Vyklíčia v teple o pár dní, po výseve rastú veľmi rýchlo. Ako substrát je vhodná zmes kremičitého piesku zrnitosti 0,5 mm - 7 mm (50 %), humózna zemina s drobnohrudkovitou štruktúrou (30 %), v menšej miere rašelina (20 %) a do výsevnej nádoby môžeme pridať perlit. Vysievame skoro na jar a výsev ošetríme prípravkom Previcur. Počas celého leta výdatne zalievame. Zálievku je treba obmedziť až s príchodom jesene a v zime ju vylúčime úplne. V lete môže rásť baobab vonku na priamom slnku, pozor však na prvé chladné noci, nízke teploty neznáša. V zime by mala byť teplota okolo 15° C. Vtedy zhadzuje lisy a prežíva vegetačný kľud. Na jar začneme opatrne zalievať a keď vyrastú prvé listy, zálievku zvýšime. Pri staršej rastline nemusí byť pravidelná, pokiaľ je pestovateľská nádoba dostatočne veľká, väčšinou stačí toľko vody, koľko naprší.