Kultivácia eukalyptov


Michal Parvanov, 2004


     Najdôležitejšou a v prípade bytového pestovania aj najprehliadanejšou podmienkou prežitia eukalyptu je dostatok svetla. Preto, pokiaľ je to možné, v letnom období pestujeme eukalyptus vonku. Priame slnečné lúče po celý deň mu vyhovujú najviac a ani prehriatia počas vysokých teplôt sa nemusíme obávať. Preto ho ponechávame vonku čo najdlhšie, až do mrazov. V zime, keď je svetla nedostatok, postavíme eukalyptus na čo najsvetlejšie miesto. Zároveň je vhodné znížiť teplotu na 5 až 15° C. Krátkodobo dobre znáša aj teploty pod bodom mrazu do -5 až -8° C. Pri vyššej teplote a nedostatku svetla sa v zime eukalypty vyťahujú a spodné, zdravé listy postupne opadnú. Pokiaľ už takýto nepriaznivý stav nastal, vytiahnutú časť rastliny zrežeme a zabezpečíme optimálne podmienky.

     Eukalypty vyžadujú bohatú zálievku. To, že rastú ako z vody, nie je v ich prípade len slovná hračka. Počas zimy, v snahe spomaliť rast, však dávky vody znížime na minimum (nie absolútne, nemal by vädnúť).

     Zimný deficit svetla je jednou z dvoch významnejších príčin odumretia eukalyptu. Tou druhou je nesprávne a necitlivé presádzanie. Eukalyptus je veľmi citlivý na akýkoľvek zásah do koreňovej sústavy a na každé poškodenie koreňov reaguje takmer okamžite vädnutím. Pokiaľ bol zásah príliš radikálny, nemusí sa z neho spamätať. Presádzame začiatkom jari a z pôvodného balu zeminy odstránime len vrchnú vrstvu. Zároveň je vhodné rezom zmenšiť plochu výparu. Niekoľko dní po presadení držíme rastlinu na zatienenom, chladnejšom a vlhkom mieste. Na kvalitu substrátu nie je zvlášť náročný. Neznáša iba výrazne kyslé a zasolené pôdy. Vzhľadom na rýchly rast eukalyptu, volíme, v porovnaní s pôvodným odhadom, radšej väčšiu nádobu.

     Eukalyptus nemá prirodzenú tendenciu odnožovať vo výškach, v akých ho pestujeme my. Preto vytvarovanie koruny riešime rezom. Ten znášajú eukalypty veľmi dobre. Zastrihávanie výhonkov je možné robiť kedykoľvek, silnejší rez je vhodné urobiť začiatkom jari. Čím viac z výhonku skrátime, tým väčší počet spiacich očiek sa prebudí. Eukalyptus dokonca znesie aj rez takmer "od zeme." V oblasti koreňového krčku má zvláštny typ pletiva, tzv. lignotuber, z ktorého môže nekonečne veľa krát obrášať. Všetky novo vyrašené výhonky z lignotuberu neponechávame, po čase by si konkurovali a rastlina by stagnovala. Druhy Eucalyptus citriodora a E. maculata, s juvenilnými listami pokrytými chĺpkami, po podráždení uvoľňujúcimi silice, tieto chĺpky na listoch starších vetvičiek prestávajú tvoriť. Po miernom zrezaní rastliny sa opäť vytvárajú intenzívne voňajúce listy. Čím je však rastlina staršia, tým je takáto indukcia tvorby juvenilných listov rezom menej účinná a rez musí byť výraznejší. Viacročné eukalypty už nevytvoria trichómy ani po reze.

     Zo škodcov napádajú eukalypty molice skleníkové. Chemická ochrana v bytových podmienkach nie je možná, vo vonkajších nie je potrebná. Počas letnenia sa molice spontánne vytratia.

     Eukalypty rozmnožujeme výsevom semien. Rezkovanie sa neosvedčilo. Klíčivosť si zachovávajú 5 - 7 rokov. Vysievame skoro na jar, veľmi riedko, aby sme nemuseli príliš skoro presádzať. Vzhľadom na dobrú klíčivosť, je možné vysievať jednotlivo, priamo do kvetináčov o 10 cm. Výsev by nemal preschnúť, inak eukalypty spomalia rast. Po prvom roku pestovania môžu dosahovať až jeden meter.