Ceratonia siliqua


(literárne údaje)


     Rohovník obyčajný pochádza z Arábie a z východného Stredomoria, kde rastie voľne i v kultúre.

     Je to vždyzelený strom dorastajúci až 10 m. Striedavé, párnoperovito zložené listy majú 2 - 3 jarmá kožovitých, sýto zelených, hladkých, na líci lesklých listov. Drobné, tmavoružové kvety bez korún, iba s päťzubým kalichom, sú zostavené do strapca a vyrastajú priamo na kmeni alebo konároch (kaulifloria). Plodom je podlhovastý hrubostenný nepukavý struk, dlhý až 25 cm, široký 3 cm. Vonkajšia strana je lesklá, tmavohnedá, hladká. Na pozdĺžnom reze sú viditeľné nepravé, zdužnatené priehradky a medzi nimi sú ploché, tmavohnedé, veľmi tvrdé smená s priemerom asi 5 mm.

     Rohovník najlepšie prosperuje v priepustných pôdach v suchých slnečných oblastiach subtrópov. Rozmnožuje sa výsevom a štvorročné semenáče s vysádzajú na trvalé stanovisko. Plody, ľudovo nazývané svätojánsky chlieb, sa zberajú nezrelé a následne sa sušia na slnku. Väčšinou sa spotrebúvajú pečené.

     Plody kultivarov s vysokým obsahom cukru sa lisujú. Získaná šťava je chutným nápojom, alebo sa ňou sladí, takisto je surovinou pre výrobu alkoholických nápojov. pražené struky sú v zmesi s figami náhradou kávy. V tabakovom priemysle sa suché plody uplatnia pri aromatizovaní, v medicíne sú známym antilaxatívom. Svätojánsky chlieb je výborným krmivom pre osly a kone, výlisky pre ošípané.

     Plody obsahujú 44 % cukru, asi 7 % bielkovín, 4 % tuku, 15 % surovej vlákniny a 4 % popolovín, 2 % trieslovín, z vitamínov boli zistené D a C, stopy vitamínu B1 a provitamín A.

     Zo semien sa parením endospermu v vriacej vode získava gumovitý sliz, ktorý sa prefiltruje, vysuší a rozdrví na prášok, používaný v potravinárstve, farmácii, v papierenskom a textilnom priemysle ako tužidlo a k potlači tkanín, ďalej v kožušníctve, tabakovom priemysle a kozmetike. Semená rohovníku majú približne rovnakú hmotnosť (200 mg), preto sa v minulosti používali ako drobné závažia vo farmácii a v klenotníctve. Hmotnosť jedného semena bol tzv. karát. Názov vznikol z gréckeho karátion, čo znamená malý roh, na ktorý sa struk podobá.

     Semená obsahujú asi 35 % vysoko viskózneho slizu, asi 20 % bielkovín, 3 % tuku a až 8 % vlákniny. Drevo obsahuje farbivo algarobín.