Erythroxylon coca


(literárne údaje)     Kultivácia: Michal Parvanov, 2004


     Kokaínovník má pôvod v tropickej až subtropickej oblasti južnej Ameriky, Bolívii a Peru. Hojne sa pestuje v Argentíne, Kolumbii, Brazílii a v Indonézii.

     Je to ker až strom, dorastajúci do výšky asi 3 m, s červenohnedou kôrou. Prútovité konáre sú obrastené striedavými, podlhovasto vajcovitými celistvookrajovými listami s krátkou stopkou. Sú bledozelené, dlhé 7 cm, široké 4 cm. Drobné, biele kvety vyrastajú z listových pazúch. Plod je vajcovitá kôstkovica, 8 mm dlhá, v zrelosti oranžovo červená. Obsahuje iba jedno semeno.

     Kokaínovník prosperuje v tropických oblastiach v horských údoliach na lesných rúbaniskách, kde sa plantáže najčastejšie zakladajú. Ľahko sa rozmnožuje rezkovaním, ale prevažne sa množí výsevom semien v škôlkach, kde sa semenáče pestujú asi rok a keď dorastú výšku 30 - 50 cm, vysádzajú sa na polia. Pri správnom ošetrovaní porastu je možné zberať prvé listy z jeden a pol ročných rastlín. U trojročných stromkov je možné listy zberať 3 - 5 krát ročne bez poškodenia rastliny. Čerstvo zozberané listy sa opatrne sušia, aby sa neporušili a je potrebné ich sledovať, aby nepreschli. Dlhodobým skladovaním strácajú listy arómu i účinnosť. Životnosť plantáže je asi 20 rokov, potom sa obnovuje.

     Listy obsahujú asi 1 % alkaloidu kokaínu. V pestovateľských oblastiach domorodé obyvateľstvo čerstvé lisy žuje. Pre zvýšenie pálčivosti k nim pridávajú pálené vápno alebo rastlinný popol. Aby zvýraznili kokové účinky, ponechávajú rozžutú hmotu v ústach dlhšiu dobu. Alkaloid kokaín pôsobí na ústrednú nervovú sústavu priamo, čo umožňuje domorodým obyvateľom prečkať obdobie hladu a smädu bez vážnejšej fyzickej a psychickej únavy.

Kultivácia
     Čo sa týka kultivácie v našich podmienkach, vyžaduje tropické prostredie. Teda humózny substrát, zložený z rašeliny v zmesi s listovkou, mačinovkou alebo kompostovou zeminou. Pôda by mala byť stále vlhká. Relatívna vzdušná vlhkosť by mala byť 60 - 80 %, no odolnejšia rastlina znesie aj nižšiu. Vzdušná vlhkosť je problémom hlavne v zime v bytoch s ústredným kúrením. Vtedy je lepšie kultivovať Erythroxylon vo vitríne alebo v polouzavretom akváriu. V lete postačí rozptýlené svetlo, v zime umožníme rastline maximálne osvetlenie. Erythroxylon neznáša nízke teploty (pod 10° C, dlhodobo ani 15° C), čo je niekedy problém, hlavne ak sme ho v lete pestovali vonku a neskoro zbadáme nástup chladných jesenných nocí. Rozmnožuje sa rezkovaním asi 10 cm dlhých rezkov v letnom období. Dobre korenia v kokosových vláknach, po ošetrení stimulátorom, pri vysokej vzdušnej vlhkosti (blízkej 100 %) a rozptýlenom osvetlení. Inak je to drevina nenáročná a ako botanická kuriozita poteší každého pestovateľa. "Úrody kokaínu" sa však v našich podmienkach nedočkáme, takže tento pestovateľský zámer je bezpredmetný. Rastlina tento alkaloid v európskych podmienkach netvorí, takže ak ste ho pôvodne chceli kultivovať s týmto zámerom, tak to si radšej kúpte nejakú mäsožravku.