Hippophae rhamnoides


(literárne údaje)


     Všeobecná charakteristika: Hippophae rhamnoides je rozšírený od Európy po severnú Čínu. Tento dvojdomý ker je vysoký 3 až 4 m. Zriedka narastie na strom vysoký 10 m, s tŕnistými konárikmi. Listy sú sivé, čiarkovité, na obidvoch stranách pokryté striebristými šupinkami. Kvitne nenápadne v marci ešte pred vyrastaním listov. Plody sú okrúhle, oválne, tehlovočervené, veľké až 8 mm, vo vnútri s kôstkou. Konáriky sú plodmi takmer obalené, takže pod ich ťarchou ovisnú. Plody dozrievajú v auguste a udržia sa i cez zimu, ak ich neozobú vtáky. Hlavné korene dosahujú značnú hĺbku, ale vytvárajú mnoho bočných koreňov. V kyprej aj v horšej pôde dosahujú korene 5 až 6 m dĺžku od materskej rastliny. Z nich vyrastie množstvo nových výmladkov. Po niekoľkých rokoch sa ker natoľko rozrastie, že sa premení na celú kolóniu.

Nároky na stanovisko: Je to nenáročný a odolný ker. Pri činnosti hrčkotvorných baktérií, ktoré žijú na jeho koreňoch a asimilujú vzdušný dusík, sa mu darí aj v chudobných pôdach, najmä na piesočnatých nánosoch. Sadiť treba obidve pohlavia spolu (ku každým piatim samičím krom dáme aspoň jeden samčí ker). Je to drevina svetlomilná, preto pri zatienení zahynie. Rastie aj na slaných pôdach.

Použitie a estetická hodnota: Je to pekný, dekoratívny ker, vhodný aj na osádzanie neúrodných plôch. Tvorbou dlhých koreňov tesne pod povrchom pôdy a množstvom koreňových výhonkov z adventívnych púčikov vytvára zakrátko husté porasty. Ozdobný je množstvom červených plodov. Plody sú veľmi bohaté na vitamíny A, B1, B2, B3, C, E, P. V plodoch sa nachádza aj rakytníkový olej. Harmonický je tiež obsah kyselín a cukrov. Plody rakytníka sú veľmi cennou surovinou na prípravu rozličných výrobkov. Osviežujúce sú napríklad čerstvé plody, zaliate medom. V takomto stave ich však možno sterilizovať a konzumovať v neskoršom období. Sú vhodné i na prípravu džúsu, prípadne aj v kombinácii s iným ovocím. V ľudovom liečiteľstve sa plody používajú preventívne ako ochrana pred infekciami a v čase rekonvalescencie. Účinné látky posilňujú zrak, pôsobia proti skleróze a spomaľujú proces starnutia.